Piękno kościoła

Historia Parafii

Artykuł o trudnych początkach...
- "Dziennik Łódzki" (02.12.2011 r.)

Materiały z wystawy, która kiedyś miała miejsce w naszym kościele:

Część 1 Część 2 Część 3 Część 4 Część 5 Część 6

Film

Film z archiwalnymi zdjęciami - część 1.
(kolejne części w trakcie opracowywania)

Folder wydany z okazji XX rocznicy erygowania parafii

(poniżej tekst z folderu)

Data erygowania: 12 XI 1987 r. (bp Władysław Ziółek)

Historia budowy kościoła i jego architektura: Parafia powstała przez wyłączenie terenu z par. Matki Boskiej Jasnogórskiej i częściowo z par. św. Anny.
Bazylika trójnawowa, w stylu modernistycznym, budowana w latach 1991–2000.
Projektanci architekci Marek Grymin i Mirosław Rybak.
Poświęcenie kościoła 3 XII 2000 r. przez abpa Władysława Ziółka.

Rok 1987 wpisał się na trwałe w historę naszej Diecezji. Tego roku 13 czerwca stolicę Diecezji Łódzkiej - miasto Łódź nawiedził - w ramach II Krajowego Kongresu Eucharystycznego Namiestnik Chrystusowy Ojciec Święty Jan Paweł II.

W 1987 roku także, zaistniałą nasza nowa parafia pw. Błogosławionego Alberta Chmielowskiego. W czerwcu 1987r. decyzją Ks. Bp Ordynariusza Władysława Ziółka, utworzono z części dzielnicy Widzew - Wschód Ośrodek Duszpasterski pw. bł. Alberta. Rektorem tego Ośrodka Ks. Bp Ordynariusz mianował Ks. Zygmunta Łukomskiego, dotychczasowego wikariusza parafii św. Kazimierza, dając mu do pomocy we wrześniu 1987r. dwóch wikariuszy: ks. Sławomira Jałmużnego i ks. Jerzego Majdę. Początkowo cała działalność duszpasterska Ośrodka skupiona była wokół par. św. Kazimierza i Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi. W kościołach tych parafii sprawowano Najświętszą Eucharystię i katechizowano dzieci.

W niedzielę Chrystusa Króla 1987r. Pasterz Diecezji erygował na miejsce Ośrodka Duszpasterskiego, parafię pw. bł. Alberta Chmielowskiego. Proboszczem ustanowiony został ks. mgr Zygmunt Łukomski. W maju 1988r. parafia uzyskała pozwolenie wejścia na plac budowy przyszłego kościoła. Plac ogrodzono, wybudowano wiatę ołtarzową i budynki gospodarcze.

Ks. Bp Ordynariusz Władysław Ziółek przy udziale Dekanatu Łódź - Śródmieście i licznej rzeszy wiernych nowopowstałej parafii w dniu 19 czerwca 1988r. dokonał uroczystego poświęcenia placu, krzyża, naczyń i szat liturgicznych. Odbyło się pierwsze wystawienie Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo całej Parafii. Przez całe lato i jesień 1988 r. trwała wytężona praca przy budowie kaplicy i sal katechetycznych. Z zapałem i wielkim poświęceniem fizycznym pomagała przy budowie grupa parafian. Dzięki wspólnym wysiłkom można było wejść pod dach nowej kaplicy w niedzielę Chrystusa Króla, dokładnie w pierwszą rocznicę erygowania Parafii. 27 listopada 1988 r. ks. Proboszcz odprawił pierwsza Mszę św. w nowej kaplicy. W dniu 18 czerwca 1989r. J. E. Ks. Bp Dr Władysław Ziółek Ordynariusz Diecezji łódzkiej dokonał uroczystego poświęcenia nowej kaplicy; sal katechetycznych i kancelarii.