„Tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa.” (Iz 55, 11)
Zachęcamy do:
włączenia się do którejś z parafialnych wspólnot – większość grup w swej formacji wiele czasu poświęca na dzielenie się Słowem Bożym (m.in. Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, spotkania czwartkowe)
pochylenia się nad komentarzami do czytań z danego dnia – ich obszerny wybór znajdziemy w kolumnie z prawej strony (są to zarówno materiały do czytania, jak i w wersji audio i video)
odwiedzenia zakładki Do pobrania – skąd ściągnąć można Biblię w wersji elektronicznej
„SŁOWO BOŻE stanie się dla mnie światłem życia, jeżeli będę podejmował stały wysiłek zachowania go, pójścia za nim i czynienia go słowem życia; chcę karmić się nim jak najczęściej szczególnie poprzez osobiste i wspólne z braćmi studiowanie Pisma świętego.” (z oazowych „Drogowskazów Nowego Człowieka”)
Życzenia Administratora Archidiecezji Łódzkiej na Święta Wielkanocne 2017 roku
„Nie można przeżywać Paschy, nie wchodząc w misterium. Tego wszystkiego uczą nas kobiety, uczennice Jezusa. One czuwały tej nocy, wraz z Matką. A Ona, Matka Dziewica, im pomogła, aby nie utraciły wiary i nadziei. W ten sposób nie stały się więźniami strachu i cierpienia, ale o świcie wyszły, niosąc w rękach wonności, z sercem namaszczonym miłością. Wyszły i znalazły grób otwarty. I weszły. Czuwały, wyszły i weszły w Misterium. Uczmy się od nich czuwania z Bogiem i z Maryją, naszą Matką, aby wejść w Misterium, które sprawia, że przechodzimy ze śmierci do życia”. (Ojciec Święty Franciszek, Homilia, Wigilia Paschalna 2015 roku)
Na zbliżające się Święta Wielkanocne życzę wejścia w Misterium Paschy, które sprawia, że przechodzimy ze śmierci do życia. Niech spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym będzie naszym zmartwychwstaniem, niech odmienia nasze życie i otwiera nasze serca na potrzeby bliźnich tak, abyśmy dla siebie nawzajem byli „dobrzy jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny” (Św. Brat Albert Chmielowski). Niech Zmartwychwstały Pan stanie się dla nas źródłem nadziei, a nadzieja siłą, aby radosne Alleluja rozbrzmiewało w naszych domach i wszystkich miejscach, do których Jezus nas posyła.
Z pasterskim błogosławieństwem
✠ Marek Marczak Administrator Archidiecezji Łódzkiej
Skrót filmowy z Triduum (2014): https://www.youtube.com/embed/Z1-LUuIXp6M?rel=0
Triduum wielkanocne (łac. „Trzy dni„)
Obchód liturgiczny rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Msza święta wielkoczwartkowa przywołuje na pamięć Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa. Jest to również dzień poświęcony kapłanom.
W Wielki Piątek po odczytaniu opisu Męki Pańskiej według św. Jana, po specjalnych modlitwach w intencji całego świata i po adoracji Krzyża następuje Missa praesanctificatorum (łac. „Msza darów uprzednio konsekrowanych”), podczas której nie ma konsekracji, ale podczas Komunii św. rozdaje się uprzednio konsekrowane Hostie.
Wielki Czwartek – pobożne odmówienie (śpiew) modlitwy „Przed tak wielkim Sakramentem” podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej po Mszy świętej
Wielki Piątek – adoracja i ucałowanie Krzyża w trakcie liturgii Męki Pańskiej
Wielki Piątek – odmówienie modlitwy „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu” po Komunii świętej przed obrazem Jezusa Chrystusa
Wigilia Paschalna – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – przyjęcie błogosławieństwa udzielanego przez Papieża Urbi et Orbi (Miastu i Światu) – choćby tylko przez radio lub telewizję
Adoracja Najświętszego Sakramentu przez co najmniej pół godziny
Pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele
O Boski Zbawicielu, Jezu Chryste, który powierzyłeś kapłanom, jako Twoim zastępcom, całe dzieło odkupienia, ratowania i uświęcania świata, ofiaruję Ci wszystkie modlitwy, prace, radości, ofiary i cierpienia dnia dzisiejszego, przez ręce Twojej Przenajświętszej Matki, w intencji uświęcenia kapłanów i kandydatów do stanu kapłańskiego.Daj nam kapłanów prawdziwie świętych, pałających ogniem Twej Boskiej miłości, którzy by szukali jedynie Twojej większej czci i zbawienia naszych dusz. Strzeż ich od niebezpieczeństw duszy i ciała, szczególnie zaś chroń ich przed tym, co zagraża ich cnocie i obniża w nich ideał świętości kapłańskiej.A Ty, Maryjo, dobra Matko kapłanów, ochraniaj ich w niebezpieczeństwach ich świętego powołania i przyprowadź do Dobrego Pasterza także tych biednych kapłanów, którzy zbłądzili i sprzeniewierzyli się przyjętym na siebie obowiązkom. Amen.
Ks. Jan Twardowski * * *
Byłem kiedyś na prymicji, czyli pierwszej Mszy świętej, odprawionej przez młodego księdza, i pomyślałem sobie, jak trudno być księdzem…
Jak ksiądz ma połataną sutannę, mówią: – Jaki nieporządny! Jak ma piękną i nową, zastanawiają się: – Za co on ją kupił? Jak ksiądz jest przystojny, mówią: – Zmarnuje się chłopaczysko! Jak jest brzydki: – Co?! To już takie łamagi święcą na księży? Jak mówi długie kazania, mówią: – Zamęczy nas! Jak mówi krótkie: – Nieprzygotowany! Jak jest młody, mówią: – Za młody! Nie ma doświadczenia! Grzech machnie ogonem i przewróci się. Jak jest stary: – No tak, święty, bo stary. Grzechy same od niego pouciekały.
Trudno być księdzem, dlatego ksiądz odwraca się czasem do ludzi plecami, żeby nie widzieli jak płacze, kiedy podnosi ukrytego Pana Jezusa w swoich rękach.
W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że: – osoby od 14 roku życia do końca życia zobowiązane są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych – osoby od 18 do 60 roku życia zobowiązane są do postu ilościowego – czyli tylko jeden posiłek w ciągu dnia ma być posiłkiem do syta (nie ma prawnego ograniczenia co do ilości lekkich posiłków, jedynie zwyczajowo wspomina się o dwóch) (źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego 1249-1253)
KRÓLU NIEBIOS, CIERNIEM UKORONOWANY, UBICZOWANY, W PURPURĘ ODZIANY, KRÓLU ZNIEWAŻONY, OPLWANY, BĄDŹ KRÓLEM I PANEM NASZYM TU I NA WIEKI. AMEN.
„Krzyż jest tajemnicą, wymaga wiary.
Krzyż jest światłem, które oświeca umysł,
szczęśliwy kto mu odda serce i dostanie łaskę miłowania.”
(św. Albert Chmielowski)
Radiowe transmisje nabożeństw: Radio Maryja – droga krzyżowa w piątki, ok. godz. 15:15, po Koronce Radio Maryja – Gorzkie żale w niedziele, godz. 18:00
Na żywo z Krakowa-Łagiewnik – Kazania pasyjne w niedziele, godz. 15:00
W Łodzi od 2013 roku w oznaczone dni powszednie Wielkiego Postu, o godz. 18.00, wierni gromadzą się w wyznaczonych świątyniach na Mszy świętej sprawowanej
pod przewodnictwem biskupa, podejmując wielkopostne praktyki, otwierając swoje serca na Słowo Boże, przyjmując Chleb Eucharystyczny i przez wspólną modlitwę
Koronką do Miłosierdzia Bożego zyskując łaskę odpustu.
Również nasz Kościół został ogłoszony kościołem stacyjnym
w środę drugiego tygodnia Wielkiego Postu (w tym roku 15 marca).
Tego dnia mszy świętej o godz. 18:00 zgromadzimy się na mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Ireneusza Pękalskiego.
W Wielkim Poście można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:
za pobożne odprawienie
Drogi krzyżowej,
za udział w nabożeństwie
Gorzkich żali,
za udział w
rekolekcjach trwających przynajmniej pełne 3 dni,
za pobożne łączenie się przez pośrednictwo radia czy telewizji z nabożeństwem drogi krzyżowej odprawianej przez Ojca Świętego,
w każdy piątek Wielkiego Postu: za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii świętej modlitwy „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu…”
Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam,
abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy.
Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym,
dobry Jezu, co już Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22, 17).
„Idźcie i głoście jak św. Brat Albert” – czyli czuwanie wielkopostne
10 marca 2017 r. godz. 18:30
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy naszej parafii organizuje czuwanie kierowane do młodych. Będzie okazja do spowiedzi, adoracji, wysłuchania konferencji ks. Przemysława Szewczyka i uczestnictwa w drodze krzyżowej.
Spotkanie zakończy się poczęstunkiem około godziny 20:30.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
Msze święte z posypaniem głów popiołem o godz. 7:00, 9:00,
17:00, 18:00, 19:00.
Panie Boże, Ty przebaczasz ludziom, którzy się upokarzają i starają się zadośćuczynić za grzechy, wysłuchaj łaskawie nasze prośby i udziel hojnie błogosławieństwa + swoim sługom i służebnicom, którzy będą posypani tym popiołem. + Niech wytrwają w czterdziestodniowej pokucie, aby mogli z oczyszczonymi duszami uczestniczyć w paschalnym misterium Twojego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii (Mk 1,15)
Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz (Por. Rdz 3,19)
W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że:
osoby od 14 roku życia do końca życia zobowiązane są do wstrzemięźliwości
od pokarmów mięsnych
osoby od 18 do 60 roku życia zobowiązane są do postu ilościowego – czyli tylko
jeden posiłek w ciągu dnia ma być posiłkiem do syta (nie ma prawnego
ograniczenia co do ilości lekkich posiłków, jedynie zwyczajowo wspomina się o
dwóch)
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaDowiedz się więcej o ciasteczkach