Skip to content

Miesiąc: marzec 2023

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca

Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.00, 7:30, 17.00 i 18.00.

Zachęcamy do włączenia się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Deklaracje znajdują się na stoliku pod chórem. Uroczyste przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego odbędzie się na Mszy Świętej o godz. 17.00.

 Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny (tekst)

Zwiastowanie

O uroczystości

 Czytelnia (brewiarz.pl)
 Wiara.pl

Inicjatywy pro-life

 Dzień Świętości Życia
 Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
 O duchowej adopcji – strona Centralnej Diakonii Życia

Rekolekcje wielkopostne

Nasze parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy 20 marca 2023 r. Będzie im przewodniczył ks. Dawid Matusiak z diecezji włocławskiej. Nauki rekolekcyjne w niedziele będą na każdej Mszy Świętej. Od poniedziałku do środy, każdego dnia, cztery nauki dla dorosłych: o godz. 7.00, 9.00, 18.00 i 20.00. W środę, ostatnia Msza Święta rekolekcyjna z udziałem nauczycieli akademickich, z racji kolejnego spotkania formacyjnego Duszpasterstwa Pracowników Nauki, będzie odprawiona o godz. 19.30. Specjalne nauki będą także dla dzieci, młodzieży i kandydatów do sakramentu bierzmowania. Polecajmy w modlitwie księdza rekolekcjonistę i módlmy się dla siebie o gorliwy udział w tym świętym czasie łaski.

Nagrania:

https://youtu.be/sEffZ8Ydfh8?list=PLdAuyMh0g59pb8X9y-KMo9jApPpGftDHA

Uroczystość św. Józefa Oblubieńca (19 marca)(nowenna od 10 marca)

„W trudnych razach uciekamy się do świętego Józefa z prośbą o nasze potrzeby i zawsze jesteśmy poratowani.” (św. Brat Albert)

„Przykład św. Józefa
jest dla nas wszystkich wyraźną zachętą
do wypełniania z wiernością, prostotą i pokorą zadania, które nam wyznaczyła Opatrzność.
 
Myślę tu przede wszystkim o matkach i ojcach rodziny; modlę się, aby zawsze potrafili doceniać piękno prostego i pracowitego życia, troskliwie dbali o swoje małżeństwo i z entuzjazmem wypełniali wielką i niełatwą misję wychowawczą.
 
Niech św. Józef wyjednuje kapłanom, którzy są ojcami dla wspólnot kościelnych, aby kochali Kościół czułą i ofiarną miłością.
 
Osobom konsekrowanym niech pomaga wiernie i z radością żyć według rad ewangelicznych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
 
Niech otacza opieką pracowników na całym świecie, aby wykonując różne zawody, przyczyniali się do postępu całej ludzkości, i pomaga wszystkim chrześcijanom wiernie i z miłością wypełniać
wolę Bożą, aby z ich pomocą urzeczywistniało się dzieło zbawienia.”

(Benedykt XVI, Życie piękne w pokorze i ukryciu, 19.03.2006)

 „Święty Józef – psychospołeczny portret dojrzałego mężczyzny” ks. Marek Dziewiecki

 O św. Józefie Oblubieńcu

 „Ikona Świętego Józefa” bp Zbigniew Kiernikowski

 „Św. Józefie, wejrzyj na ojców, mężów i braci” Józef Augustyn SJ

 „Oblubieniec… bliskie spotkanie ze św. Józefem!” ks. Marcin Jóźwiak
http://www.youtube.com/embed/-UH23-uvxGI?rel=0

Modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa
 Różne (strona sanktuarium św. Józefa w Kaliszu)
 Nowenna I (proponowane nowenny trwają od 10 do 18 marca)
 Nowenna II
 Nowenna III
 Nowenna IV (ze słowami bł. Jana Pawła II)
 Akatyst ku czci św. Józefa (nagranie)
http://www.youtube.com/embed/0xk-6Yux1Tw?rel=0 http://www.youtube.com/embed/dk_W6sQkN68?rel=0

Kościoły stacyjne

W Łodzi od 2013 roku w oznaczone dni powszednie Wielkiego Postu, o godz. 18.00, wierni gromadzą się w wyznaczonych świątyniach na Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem biskupa, podejmując wielkopostne praktyki, otwierając swoje serca na Słowo Boże, przyjmując Chleb Eucharystyczny i przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego zyskując łaskę odpustu.

Również nasz Kościół został ogłoszony kościołem stacyjnym
w środę drugiego tygodnia Wielkiego Postu (w tym roku 8 marca 2023).
Tego dnia mszy świętej o godz. 18:00 zgromadzimy się na mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Ireneusza Pękalskiego.

 Nagranie z 2013 roku
   Relacja z 2014 roku
 Zdjęcia z 2015 roku
 Relacja z 2015 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2016 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2017 roku
 Relacja z 2018 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2019 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2020 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2021 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2022 roku (strona archidiecezjalna)
 Relacja z 2023 roku (strona archidiecezjalna)

O kobietach z okazji Dnia Kobiet – 8 marca

Tego dnia na godz. 19.00 zapraszamy wszystkie panie z okazji ich święta, do kaplicy św. Jana Pawła II, na pierwsze spotkanie z serii: muzyka łączy pokolenia – recital muzyczny pt: „Kobieta jest poezją”, przygotowany przez pana Dariusza Tomę. W organizację spotkania dla kobiet włączyli się mężczyźni ze wspólnoty Wojowników Maryi.

 Zdjęcia z koncertu


zdjęcie z koncertu

„Kiedy mówimy, że kobieta jest tą, która winna doznawać miłości, aby wzajemnie miłować, mamy na myśli nie tylko i nie przede wszystkim ten specyficzny układ oblubieńczy małżeństwa.
Mamy na myśli zakres bardziej uniwersalny, wyznaczony przez sam fakt bycia kobietą w całości relacji międzyludzkich, które na różne sposoby określają współistnienie oraz współdziałanie osób, mężczyzn i kobiet. W tym szerokim i wielorako rozumianym kontekście kobieta jest szczególną wartością jako osoba ludzka, równocześnie zaś ta konkretna osoba ludzka, która jest kobietą, stanowi szczególną wartość osobową ze względu na swą kobiecość.”
(Jan Paweł II, Mulieris Dignitatem 29).

 Jan Paweł II – LIST APOSTOLSKI MULIERIS DIGNITATEM
Z okazji Roku Maryjnego
O godności i powołaniu kobiety

„Podziękowanie Panu Bogu za Jego zamysł określający powołanie i posłannictwo kobiety w świecie, staje się także konkretnym i bezpośrednim podziękowaniem składanym kobietom, każdej kobiecie za to, co przedstawia sobą w życiu ludzkości.
Dziękujemy ci, kobieto-matko, która w swym łonie nosisz istotę ludzką w radości i trudzie jedynego doświadczenia, które sprawia, że stajesz się Bożym uśmiechem dla przychodzącego na świat dziecka, przewodniczką dla jego pierwszych kroków, oparciem w okresie dorastania i punktem odniesienia na dalszej drodze życia.
Dziękujemy ci, kobieto-małżonko, która nierozerwalnie łączysz swój los z losem męża, aby poprzez wzajemne obdarowywanie się służyć komunii i życiu.
Dziękujemy ci, kobieto-córko i kobieto-siostro, która wnosisz w dom rodzinny, a następnie w całe życie społeczne bogactwo twej wrażliwości, intuicji, ofiarności i stałości.
Dziękujemy ci, kobieto pracująca zawodowo, zaangażowana we wszystkich dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, artystycznego, politycznego, za niezastąpiony wkład, jaki wnosisz w kształtowanie kultury zdolnej połączyć rozum i uczucie, w życie zawsze otwarte na zmysł „tajemnicy”, w budowanie bardziej ludzkich struktur ekonomicznych i politycznych.
Dziękujemy ci, kobieto konsekrowana, która na wzór największej z kobiet, Matki Chrystusa — Słowa Wcielonego, otwierasz się ulegle i wiernie na miłość Bożą, pomagając Kościołowi i całej ludzkości dawać Bogu „oblubieńczą” odpowiedź, wyrażającą się w przedziwnej komunii, w jakiej Bóg pragnie pozostawać ze swoim stworzeniem.
Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania cechującą twą kobiecość wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi.”

(List Jana Pawła II do kobiet)

 List Jana Pawła II do kobiet

Parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego