Z okazji tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości, w sobotę 18 listopada odbył się w naszej parafii koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Pana Dawida Brańskiego. Teksty utworów były wyświetlane, a parafianie chętnie brali udział w śpiewie. Za nagranie dziękujemy Panu Dawidowi Filipowskiemu.
Dzisiaj o godz. 18.00 nabożeństwo adoracyjne z aktem poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
W środę 29 listopada przypada 3 rocznica śmierci ks. Jerzego Majdy. Msza Święta o spokój Jego duszy będzie odprawiona o godz. 18.00, od neokatechumenatu. Tego dnia w naszej parafii odbędzie się spotkanie formacyjne Duszpasterstwa Pracownikow Nauki. Nauczycieli akademickich zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 19.00 i konferencję pt: „Prawda i miłość w życiu społecznym w świetle encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate”.
W czwartek obchodzimy Święto św. Andrzeja Apostoła.
W pierwszy piątek miesiąca spowiedź od godz. 16.30; nabożeństwo pierwszopiątkowe po Mszy Świętej o godz. 17.00. Adoracja do godz. 20.00 (ostatnie pół godziny modlitwa śpiewem prowadzona przez nasz zespół „Prawomocni”).
W najbliższą sobotę Mszą Świętą o godz. 4.30 rozpoczniemy dwudniową pielgrzymkę do Drezna i Wrocławia. Tego dnia zapraszamy na pierwszosobotni różaniec o godz. 16.30 i Mszę Świętą wynagradzającą Niepolakanemu Sercu NMP z piętnastominutową medytacją tajemnicy różańca. Mężczyzn zapraszamy na różaniec ulicami miasta poprzedzony Eucharystią o godz. 10.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego.
Nasza parafia organizuje autokarową pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 3-8 marca 2024 roku. Duchowym opiekunem pielgrzymki będzie ks. Adam. Szczegółowy program i zapisy w zakrystii i kancelarii.
Dziękujemy za hojne dary od naszych parafian w postaci produktów codziennego użytku dla potrzebujących z naszej wspólnoty. Zbiórka potrwa jeszcze do najbliższej niedzieli.
W kościele zostało włączone ogrzewanie i będzie działać nieprzerwanie tak długo, jak tego będą wymagać warunki atmosferycze, w trosce o zdrowie naszych parafian, szczególnie dzieci i osób starszych.
Od najbliższej niedzieli rozpoczynamy Adwent. Roraty odprawiane będą codziennie o godz. 6.45; pół godziny wcześniej na godz. 6.15 zapraszamy na wspólny śpiew Godzinek ku czci Matki Bożej. Zapraszamy na roraty dzieci, młodzież i dorosłych z lampionami.
Trzydniowe rekolekcje adwentowe rozpoczniemy 17 grudnia w Trzecią Niedzielę Adwentu. Poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece Caritas będziemy mogli nabywać od najbliższej niedzieli. Jednocześnie informujemy, że nikt z parafii nie otrzymał upoważnienia do indywidualnego roznoszenia opłatków. Wszyscy podszywający się pod roznoszących opłatki na terenie naszej parafii to zwykli oszuści.
W niedzielę 31 grudnia o godz. 20.00, podobnie jak w roku ubiegłym, organizujemy w naszej parafii zabawę sylwestrową w formie koszyczkowej. Zapewniamy oprawę muzyczną i ciepłe napoje. Dla ułatwienia przygotowania naszego balu, prosimy o wpisywanie się na listę uczestników w zakrystii i kancelarii. Koszt uczestnictwa: ofiara dobrowolna.
Nawiedzajmy naszą świątynię uczestnicząc w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Dziękujemy za pomoc w posprzątaniu kościoła. Zapraszamy w sobotę o godz. 9.00
W przyszłą niedzielę z racji pierwszej niedzieli miesiąca ofiary na tacę będą przeznaczone na cele gospodarcze.
Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Polecamy miesięcznik „Słowo wśród nas” z komentarzami do codziennych czytań mszalnych na miesiąc grudzień oraz dwumiesięcznik ewngelizacyjny „Trwajcie w miłości”.
„Jezus Chrystus jest Świadkiem Wiernym, Pierworodnym umarłych i Władcą królów ziemi” (por. Ap 1, 5)
Uroczystość tę wprowadził do liturgii papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Początkowo uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października; reforma soborowa przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę roku liturgicznego.
W piątek 24 listopada Mszą Świętą o godz. 17.00 rozpoczniemy w naszej parafii całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w ramach inicjatywy: „24 Godziny Męki Pańskiej”, jako duchowe przygotowanie do Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Adoracja odbywać się będzie w kaplicy św. Jana Pawła II. Polegać będzie na tym, że o każdej pełnej godzinie zegarowej będą odczytywane rozważania dotyczące kolejnej Godziny Męki Pańskiej. Pozostały czas zostanie wypełniony ciszą. Adoracja zakończy się w sobotę o godz. 18.00 Mszą Świętą sprawowaną w kościele.
W środę 22 listopada obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Cecylii patronki chórów, organistów i śpiewu kościelnego. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.00 w intencji naszego parafialnego chóru.
W piątek Mszą Świętą o godz. 17.00 rozpoczniemy w naszej parafii całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w ramach inicjatywy: „24 Godziny Męki Pańskiej”, jako duchowe przygotowanie do Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Adoracja odbywać się będzie w kaplicy św. Jana Pawła II. Polegać będzie na tym, że o każdej pełnej godzinie zegarowej będą odczytywane rozważania dotyczące kolejnej Godziny Męki Pańskiej. Pozostały czas zostanie wypełniony ciszą. Adoracja zakończy się w sobotę o godz. 18.00 Mszą Świętą sprawowaną w kościele.
Nasza parafia organizuje autokarową pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 3-8 marca 2024 roku. Duchowym opiekunem pielgrzymki będzie ks. Adam. Szczegółowy program i zapisy w zakrystii i kancelarii.
Dziękujemy za pomoc w posprzątaniu kościoła. Zapraszamy w przyszłą sobotę na godz. 9.00.
Zachęcamy do nawiedzania naszej świątyni i do modlitwy.
Najbliższa niedziela to uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy kończymy obecny rok liturgiczny.
Tego dnia msze święte o 7.00, 9.00 (w intencji Ojczyzny), 17.00 i 18.00.
W sobotę 18 listopada po mszy świętej o godz. 18.00 zapraszamy na koncert piosenek żołnierskich wykonany na akordeonie przez naszego organistę Pana Dawida Brańskiego.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).
Warto pamiętać, że to 7 października 1918 miało miejsce ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną ( „Monitor Polski”, Dodatek nadzwyczajny, 7 października 1918, nr 168). 11 listopada 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.
Miłość ojczyzny u świętego Brata Alberta
Życie św. Brata Alberta przypadło na trudny okres niewoli. Urodzony w r. 1845 przeżywa czasy, kiedy ojczyzna była podzielona przez trzech zaborców. Chmielowski, wychowany w rdzennie patriotycznej rodzinie szlacheckiej, dotkliwie odczuwał pęta niewoli rosyjskiej.
W czasie wybuchu powstania 1863 roku, jako 17-letni student Instytutu Rolniczo-Leśnego w Puławach, zaciąga się ochotniczo w szeregi walczących o wolność. Walczył pod dowództwem Frankowskiego, potem Langiewicza, a w końcu Chmieleńskiego. Odznaczał się męstwem, odwagą i zapałem. Podczas tragicznej bitwy pod Mełchowem w pobliżu Kielc, granat strzaskał mu nogę. Wykazał wówczas niezwykły heroizm, poddając się amputacji w bardzo prymitywnych warunkach, bez znieczulenia. Podczas operacji zagryzał w ustach cygaro. Jako pamiątka po powstaniu, pozostał mu do końca życia kikut lewej nogi. Początkowo nosił wygodną protezę, która mu nie przeszkadzała nawet w wyczynach sportowych. Gdy jednak potem przywdzieje zgrzebny habit tercjarski, protezę zamieni na prostą żelazną sztabę, sprawiającą mu wiele cierpienia.
Po nieudanym powstaniu, Adam Chmielowski wraz z grupą kolegów powstańców przeżywa kilkuletni pobyt na emigracji.
Zastanawiając się nad przyczyną upadku ojczyzny, dochodzi do wniosku, że u jego źródeł leży prywata, chciwość, egoizm, brak jedności narodowej. Pisze znamienne słowa:
„Tylko u stopni ołtarza można silnie związać łańcuch jedności narodowej i duchowego braterstwa, który rozrywa prywata i egoizm”.
To właśnie miłość do ojczyzny i troska o zdrowie moralne społeczeństwa przyczyni się do tego, że poświęci swój talent i całe życie służbie najbardziej wydziedziczonym i wykolejonym, by przez stwarzanie im ludzkich warunków i przez uczciwą pracę zarobkową ratować w nich godność ludzką i przywracać ich społeczeństwu.
Kochał ojczyznę do końca. Wierzył w jej powstanie. Krótko przed swoją śmiercią przepowiedział jej wolność, powtarzając dwukrotnie: „Polska będzie! Polska będzie!” Za ofiarną służbę ojczyźnie, Polska przyznała mu pośmiertnie „Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski”, a Kościół, poprzez kanonizację, postawił go w rzędzie Patronów Ojczyzny, jako przykład prawdziwie chrześcijańskiego patriotyzmu oraz jako Orędownika u Boga. (Źródło)
„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek” (C.K.Norwid)
* * *
„Głosem narodu jest harmonia czysta, mieczem – jedność i zgoda, celem – prawda.” (C.K.Norwid)
* * *
„Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” (kard. Wyszyński)
* * *
„Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska – Polską była! Aby w Polsce – po polsku się myślało!” (kard. Wyszyński)
* * *
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu” (Jan Paweł II)
* * *
„Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się, jako zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność, więc to wolnością nazywaj, co możesz płacąc, ciągle na nowo posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok. Którędy przebiega dział pokoleń między tymi co niedopłacili, a tymi co musieli nadpłacić? Po której jesteśmy stronie?” (Jan Paweł II)
* * *
„Gdy się modliłam za Polskę – usłyszałam te słowa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.” (Dzienniczek św. s. Faustyny, 1732)
Dzisiaj o godz. 17.00 spotkanie formacyjne Koła Żywego Różańca; o 18.00 nabożeństwo różańcowe.
Jutro po Mszy Świętej o godz. 17.00 różaniec fatimski.
W środę na godz. 19.00 zapraszamy mężczyzn ze wspólnoty „Wojowników Maryi” na spotkanie formacyjne, które rozpoczniemy różańcem i Mszą Świętą w kościele. Następnie w kaplicy św. Jana Pawła II wysłuchamy konferencji ks. Jarosława Życkiego, proboszzca ze Świn, na temat: „Życie wieczne w nauczaniu Kościoła katolickiego”. Zachęcamy nowych mężczyzn w wieku 18-50 lat, aby wstępowali w szeregi Wojowników Maryi.
W najbliższą sobotę 18 listopada odbędzie się w naszej parafii ogólnopolskie spotkanie wspólnoty Ruchu Czystych Serc zatytułowane „Świętość na pierwszym planie”. Gośćmi spotkania będą m.in. ks. Sławomir Kostrzewa, państwo Joanna i Rafał Patyra, oraz dobrze znani z portalów społecznościowych „Małżeństwo nieidealne”: Joanna i Michał Andrzejczyk. Zapisy do udziału w spotkaniu za pomocą formularza w Internecie.
W sobotę po Mszy Świętej o godz. 18.00 zapraszamy na koncert piosenek żołnierskich wykonany na akordeonie przez naszego organistę Pana Dawida Brańskiego.
Wychodząc z kościoła możemy zabrać tytki charytatywne, które podobnie jak w ubiegłych latach, wedle naszych możliwości wypełnijmy artykułami i złóżmy w kaplicy św. brata Alberta. To wyraz naszego konkretnego wsparcia dla najbardziej potrzebujących parafian.
Zachęcamy rodziców, którzy pragną włączyć się w modlitwę różańcową za swoje dzieci, aby dołączyli do czwartej róży różańcowej rodziców za dzieci. Zapisy w zakrystii i kancelarii.
Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę do Drezna i Wrocławia proszone są o dokonywanie wpłat. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Informacje odnośnie pielgrzymki możemy uzyskać w zakrystii i kancelarii.
W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10.30 odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu dzieci grających na skrzypcach.
Dziękujemy za pomoc w posprzątaniu kościoła. Zapraszamy w przyszłą sobotę na godz. 9.00.
W kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do nawiedzania naszej świątyni i do modlitwy.
Taca gospodarcza z ubiegłej niedzieli wyniosła 12.600 zł. Bóg zapłać za ofiary. W przyszłą niedzielę taca będzie przeznaczona na pomoc dla ubogich.
Ruch Czystych Serc zaprasza na ogólnopolskie spotkanie, jakie odbędzie się w naszej parafii w sobotę 18 listopada 2023 r.
Do kogo skierowane jest wydarzenie: nie ma znaczenia wiek, ani to czy to, czy wcześniej uczestniczyło się w spotkaniach lub rekolekcjach Ruchu Czystych Serc. Udział może wziąć każdy.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaDowiedz się więcej o ciasteczkach