Autor: ks. Paweł Kłys/ Foto: ks. Wiesław Kamiński
Wyświetleń: 7688
Dwaj proboszczowie z Archidiecezji Łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które - Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary. – tłumaczy ks. Kamiński.

Wśród setek duchownych z całego świata w spotkaniu dla proboszczów jest dwóch reprezentantów z Archidiecezji Łódzkiej:  ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan proboszcz parafii pw.  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie.

W pierwszym dniu spotkania duchowni wzięli udział w debacie połączonej ze świadectwami o posłudze parafialnej duchownych z różnych stron świata, oraz uczestniczyli we wspólnej Eucharystii.

Dzieląc się swoim doświadczeniem pierwszego dnia spotkania proboszczów z 90 krajów świata ks. Bogusław Jargan zauważył, że - dobrze jest posłuchać księży, którzy przybyli tutaj z różnych stron świata i opowiadają o swoich doświadczeniach.  My ich słuchamy ale i możemy dać odrobinę z tego co my przeżywamy, aby wzbogacić to całe nasze dziedzictwo, a jednocześnie razem współdziałać na drodze do jedności Kościoła. – zauważył proboszcz z Rogowa.

-Jak słyszymy niektóre doświadczenia są podobne do naszych inne są zupełnie odrębne. – zauważa ks. Wiesław Kamiński. - Na przykład Kościół w Korei wygląda trochę inaczej niż Kościół w Polsce. Podobnie Kościoły w krajach afrykańskich. Nam wszystkim chodzi o to samo – o ewangelizację świata. W Synodzie chodzi o współodpowiedzialność za Kościół i za drugiego człowieka. Chodzi o wspólną drogę świeckich i duchownych. Jesteśmy przecież posłani do misji. – zaznacza.

Rzymskie spotkanie zatytułowane ”Proboszczowie dla Synodu” zostało zorganizowane przez rzymskie dykasterie na czele z Sekretariatem Synodu o Synodalności. Spotkanie zakończy się w czwartek 2 maja br. spotkaniem z Ojcem Świętym Franciszkiem w Watykanie, podczas którego księża będą mieli możliwość dialogu z zwierzchnikiem Kościoła.