Autor: ks. Paweł Kłys
Co oznacza, że nowy biskup otrzymał stolicę tytularną?

Jak poinformowało dziś w południe Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej – ks. prał. Krzysztof Nykiel został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem przydzielając mu stolicę tytularną Velia. To oznacza, że ksiądz biskup nominat będzie nadal pełnił dotychczasową funkcję Regensa Penitencjarii Apostolskiej, będąc jednocześnie biskupem.

Czym jest stolica tytularna?

Zgodnie ze zwyczajem, zainicjowanym przez Ojca Świętego Klemensa V w XIV wieku, biskupom pomocniczym wyznacza się także tzw. stolice tytularne, czyli związane z nieistniejącymi już diecezjami. Powstanie tego zwyczaju wiąże się z podbojami obszarów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Hiszpanii (VII-VIII wiek).

Czy biskup nominat będzie biskupem tytularnym?

Gdy sięgniemy do definicji to dowiemy się, że biskupem tytularnym jest biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez Ojca Świętego wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

Stolica tytularna Velia – gdzie to jest?

Kto wcześniej był biskupem tytularnym Velii?

1. bp Pietro Santoro - biskup pomocniczy Campobasso-Boiano (Włochy) mianowany 25 lipca 1967 - 12 czerwca 1970.
  2. bp Daniele Ferrari - biskup pomocniczy Gaety (Włochy), mianowany 7 września 1970 - 22 lutego 1973.
  3. bp Antonio Mazza - urzędnik Kurii Rzymskiej, mianowany 8 czerwca 1973 - 11 września 1976.
  4. bp Andrea Veggio - biskup pomocniczy Werony (Włochy), mianowany 1 sierpnia 1983 - 6 czerwca 2020.
  5. bp Krzysztof Nykiel - Regens Penitencjarii Apostolskiej, mianowany 1 maja 2024.

Ksiądz biskup nominat Krzysztof Nykiel pochodzi z Archidiecezji Łódzkiej, a od 1 października 1995 roku posługuje Ojcu Świętemu pełniąc różne funkcje powierzone mu w Stolicy Apostolskiej.