„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3)
Już w Niedzielę Palmową cała młoda Łódź spotyka się by wyruszyć razem w kolorowym, radosnym marszu do katedry (tam odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego).
Początek Marszu na o godz. 13:30.
W tym roku, ze względu na prowadzone prace budowlane, jednorazowo ulega zmiana trasa Marszu. Rozpoczniemy na Placu Niepodległości, przy kościele św. s. Faustyny, skąd ulicą Piotrkowską udamy się do Archikatedry Łódzkiej.
W sobotę 12 kwietnia około 40 dzieci (Albertowe Nutki, młodsi ministranci, ich przyjaciele oraz opiekunowie – w tym również przedstawiciele KSM-u) odwiedzili stolicę, a w niej Centrum Nauki Kopernik.
Radiowe transmisje nabożeństw: Radio Maryja – Droga Krzyżowa w piątki, ok. godz. 15:15, po Koronce Radio Maryja – Gorzkie Żale w niedziele, godz. 18:00 Na żywo z Krakowa-Łagiewnik – Kazania pasyjne w niedziele, godz. 15:00
„Krzyż jest tajemnicą, wymaga wiary. Krzyż jest światłem, które oświeca umysł, szczęśliwy kto mu odda serce i dostanie łaskę miłowania.” (św. Albert Chmielowski)Więcej o tajemnicy Krzyża…
Kościoły stacyjne
W Łodzi od 2013 roku w oznaczone dni powszednie Wielkiego Postu, o godz. 18.00, wierni gromadzą się w wyznaczonych świątyniach na Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem biskupa, podejmując wielkopostne praktyki, otwierając swoje serca na Słowo Boże, przyjmując Chleb Eucharystyczny i przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego zyskując łaskę odpustu.
Również nasz Kościół został ogłoszony kościołem stacyjnym w środę drugiego tygodnia Wielkiego Postu (w tym roku 19 marca). Tego dnia mszy świętej o godz. 18:00 zgromadzimy się na mszy świętej pod przewodnictwem jednego z biskupów.
„Oto człowiek!” – rekolekcje głosi o. Adam Szustak OP
Od początku historii ludzkości przewija się przez karty Pisma świętego motyw ogrodu. Wszystko zaczęło się w ogrodzie, który nazywaliśmy Edenem – było tam cudownie, miało być jeszcze lepiej, a skończyło się tragicznie. Potem, kiedy Bóg Ojciec posłał swego Syna do ludzi, On swoje zbawcze dzieło dokonane na krzyżu rozpoczął właśnie w ogrodzie, tym razem nazywanym oliwnym jakby chciał odwrócić całą historię świata. To zaprowadziło go do ogrodu, w którym został pogrzebany i w którym zmartwychwstał.
Te rekolekcje będą naszą wspólną drogą z jednego ogrodu do drugiego przez place i ulice Jerozolimy. Ojciec Adam już w styczniu 2014 roku wyjechał do Jerozolimy, żeby specjalnie przejść przez tą drogę i poprowadzić Was dzisiaj dokładnie tym samym szlakiem, którym kiedyś szedł Jezus.
Codzienne rozważania w postaci krótkich filmów video przygotowało na okres Wielkiego Postu katolickie Radio Plus Łódź. Refleksje odnoszące się do pojęć związanych z czasem przygotowania do Świąt Paschalnych przygotowują zarówno kapłani, jak i ludzie świeccy. Więcej…
http://www.youtube.com/embed/HGgY8RTowZM?rel=0
„Żyjemy Ewangelią”
Cotygodniowe rozważania do Ewangelii przygotowują na niedziele Wielkiego Postu księża z łódzkiego seminarium duchownego. Więcej…
http://www.youtube.com/embed/gh3Y2BqZhDY?rel=0
„Twoje Miłosierdzie”
Od Środy Popielcowej rozpoczynają się kolejne franciszkańskie rekolekcje internetowe na Wielki Post. Tegoroczny cykl wiedzie wileńskimi śladami św. s. Faustyny. Więcej…
http://www.youtube.com/embed/lMhEifx1GGo?rel=0
„Powrót Ciemnych Nocy Nikodema”
Przed dwoma laty ks. Michał Olszewski SCJ wygłosił pierwsze w swoim życiu rekolekcje internetowe pt. Ciemne Noce Nikodema. Dzisiaj zapraszamy na ich powrót i próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie: dlaczego Nikodem postanowił spotkać się tamtej nocy z Jezusem. Zapraszamy ponownie na przeżycie wielkiej przygody z Jezusem, z Nikodemem i… każdym kto wyruszy znowu z nami w tę drogę. Więcej…
„Jan Paweł II od Krzyża”
Wielkopostne drogowskazy z portalem wiara.pl – rekolekcje z Janem Pawłem II Więcej…
W Wielkim Poście można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:
za pobożne odprawienie Drogi krzyżowej,
za udział w nabożeństwie Gorzkich żali,
za udział w rekolekcjach trwających przynajmniej pełne 3 dni,
za pobożne łączenie się przez pośrednictwo radia czy telewizji z nabożeństwem Drogi Krzyżowej odprawianej przez Ojca Świętego,
w każdy piątek Wielkiego Postu: za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii świętej modlitwy „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu…”
Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22, 17).
„Niechaj wszyscy synowie Kościoła starają się jednomyślnie i jednozgodnie o to, by środki przekazu społecznego stosowane były skutecznie” (Dekret o środkach społecznego przekazywania myśli)
Kto nas odwiedza? (uwzględnione dane od początku istnienia strony) – lokalizacja odwiedzin:
– ilość unikalnych odwiedzin:
– najczęściej odwiedzane podstrony (udział odwiedzin):
„Otwierają się obecnie nowe, dotychczas niewyobrażalne cele. (…) Jeśli są one mądrze wykorzystane, mogą pomóc w zaspokojeniu pragnienia sensu, prawdy i jedności, które pozostaje najgłębszym dążeniem człowieka.” (Orędzie Papieża Benedykta XVI na 45. Dzień Środków Społecznego Przekazu)
„Bądźcie pewni, że Kościół ze swej strony przykłada wielką wagę do waszego cennego dzieła; wy jesteście zdolni zebrać i wyrazić oczekiwania i wymagania naszego czasu, zaproponować niezbędne narzędzia do zrozumienia rzeczywistości. Wasza praca wymaga studium, wrażliwości, doświadczenia, jak w wielu innych profesjach, ale domaga się szczególnej troski w odniesieniu do prawdy, dobra i piękna. I to nas szczególnie zbliża, ponieważ Kościół istnieje po to, aby to właśnie zakomunikować “osobową” Prawdę, Dobro i Piękno. I to nas szczególnie zbliża, gdyż Kościół istnieje, aby przekazywać “osobową” Prawdę. Powinno być jasno widoczne, że wszyscy jesteśmy powołani, aby ukazywać nie siebie samych, ale tę egzystencjalną triadę, którą tworzą: prawda, dobro i piękno.” (Papież Franciszek do ludzi mediów, 16.03.2013)
„Przykład św. Józefa jest dla nas wszystkich wyraźną zachętą do wypełniania z wiernością, prostotą i pokorą zadania, które nam wyznaczyła Opatrzność.
Myślę tu przede wszystkim o matkach i ojcach rodziny; modlę się, aby zawsze potrafili doceniać piękno prostego i pracowitego życia, troskliwie dbali o swoje małżeństwo i z entuzjazmem wypełniali wielką i niełatwą misję wychowawczą.
Niech św. Józef wyjednuje kapłanom, którzy są ojcami dla wspólnot kościelnych, aby kochali Kościół czułą i ofiarną miłością.
Osobom konsekrowanym niech pomaga wiernie i z radością żyć według rad ewangelicznych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
Niech otacza opieką pracowników na całym świecie, aby wykonując różne zawody, przyczyniali się do postępu całej ludzkości, i pomaga wszystkim chrześcijanom wiernie i z miłością wypełniać wolę Bożą, aby z ich pomocą urzeczywistniało się dzieło zbawienia.” (Benedykt XVI, Życie piękne w pokorze i ukryciu, 19.03.2006)