„Krzyż jest tajemnicą, wymaga wiary. Krzyż jest światłem, które oświeca umysł, szczęśliwy kto mu odda serce i dostanie łaskę miłowania.”
(św. Albert Chmielowski)
Środa Popielcowa (18.02.2026)
Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Msze święte z posypaniem głów popiołem o godz. 7:00, 9:00, 17:00, 18:00 i 19:30.
Panie Boże, Ty przebaczasz ludziom, którzy się upokarzają i starają się zadośćuczynić za grzechy, wysłuchaj łaskawie nasze prośby i udziel hojnie błogosławieństwa + swoim sługom i służebnicom, którzy będą posypani tym popiołem. + Niech wytrwają w czterdziestodniowej pokucie, aby mogli z oczyszczonymi duszami uczestniczyć w paschalnym misterium Twojego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii (Mk 1,15)
Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz (Por. Rdz 3,19)
W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że: – osoby od 14 roku życia do końca życia zobowiązane są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych; – osoby od 18 do 60 roku życia zobowiązane są do postu ilościowego – czyli tylko jeden posiłek w ciągu dnia ma być posiłkiem do syta. (źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego 1249-1253)
Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w czwartą niedzielę Wielkiego Postu tj. 15 marca 2026 r.
Odpusty
W Wielkim Poście można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:
za pobożne odprawienie Drogi krzyżowej,
za udział w nabożeństwie Gorzkich żali,
za udział w rekolekcjach trwających przynajmniej pełne 3 dni,
za pobożne łączenie się przez pośrednictwo radia czy telewizji z nabożeństwem drogi krzyżowej odprawianej przez Ojca Świętego,
w każdy piątek Wielkiego Postu: za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii świętej modlitwy „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu…”
Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22, 17).
Msza Święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych o godz. 17.00.
Tegoroczne hasło: „Współczucie Samarytanina: miłować, niosąc cierpienie drugiego człowieka„
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia. Święto to zamyka cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię.
Msze Święte w naszym kościele o 7.00, 9.00, 17.00 i 18.00.
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.
Teraz, o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju, * według słowa Twojego, Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, * któreś przygotował wobec wszystkich narodów: Światło na oświecenie pogan * i chwałę ludu Twego, Izraela.
Wraz ze świętem Chrztu Chrystusa (niedziela po uroczystości Objawienia Pańskiego, 6 stycznia) kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj przedłużania tego czasu do święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 2 lutego. Dlatego do tego dnia można zachować szopkę w kościele i śpiewać kolędy.
Chrzest Pana Jezusa ma doniosłe znaczenie w historii Pana Jezusa. Był on jakby dniem konsekracji Jego i namaszczenia Duchem Świętym do najbliższej publicznej misji. Bóg Ojciec dał Jezusowi publiczne świadectwo, że jest Jego Synem umiłowanym.
Z okazji niedzieli Chrztu Pańskiego chcemy zaproponować naszym parafianom modlitwę za chrześniaków, których otaczamy szczególną troską, jako ich rodzice chrzestni. Przy kaplicach bocznych pojawiły się tablice, na których można zawiesić kartkę z imieniem swojej chrześnicy, albo chrześniaka. Podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 w dniu11 stycznia będziemy modlić się szczególnie za nich wszystkich. Dlatego wychodząc z kościoła, możemy zabrać ze stolika kartkę, na którą wpisujemy imię chrześniaka, żyjącego bądź zmarłego i przypinamy na tablicę. Niech w niedzielę tablice wypełnią się imionami naszych chrześniaków.
„Król żąda pracy ducha i ofiary. Co dałem? Jak walczę, jak się poświęcam, jak pracuję?”
św. Albert Chmielowski
Tego dnia uczestnictwo w Eucharystii jest obowiązkowe. Msze święte odprawiane są według porządku niedzielnego. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie kredy i kadzidła.
Na godz. 17.00 zapraszamy już tradycyjnie do kościoła dzieci, młodzież i dorosłych na wspólne kolędowanie razem z zespołem „Prawomocni“.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się tego dnia kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat (C+M+B). Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.
„Powstań, świeć, Jeruzalem, bo przyszło twe światło i chwała Pana rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan i Jego chwała jawi się nad tobą. I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu. Podnieś oczy wokoło i popatrz: Ci wszyscy zebrani zdążają do ciebie. Twoi synowie przychodzą z daleka, na rękach niesione twe córki. Wtedy zobaczysz i promienieć będziesz, zadrży i rozszerzy się twoje serce, bo do ciebie napłyną bogactwa zamorskie, zasoby narodów przyjdą ku tobie. Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i z Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło, nucąc radośnie hymny na cześć Pana.„ (Iz 60,1-6)
W tym świętym czasie Bożego Narodzenia życzymy Wam, abyście jak Maryja i Józef byli wpatrzeni w grotę Narodzenia — z sercem pełnym wiary, ciszy i zachwytu nad tajemnicą Boga, który stał się Człowiekiem.
Niech Dzieciątko Jezus napełnia Wasze domy pokojem, miłością i nadzieją, a Jego obecność umacnia Was w codziennych troskach i radościach.
Niech betlejemska noc uczy nas zaufania Bogu i wrażliwości na Jego działanie w naszym życiu.
Dziś (24.12.2025) w naszej parafii odbyła się Wigilia dla Samotnych
Był to wyjątkowy czas spotkania, rozmowy i bycia razem – przy wspólnym stole, opłatku i kolędach. Nie zabrakło ciepłych słów, uśmiechu i wzruszeń.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli, aby wspólnie przeżyć ten świąteczny czas, oraz tym, którzy włączyli się w organizację wydarzenia – wolontariuszom, darczyńcom i osobom o otwartych sercach.