Informacje dla rodziców dziecka

1. Chrzest dziecka odbywa się w kościele parafialnym stałego miejsca zamieszkania rodziców (nie ma znaczenia miejsce zameldowania).

2. Chrzest zgłaszają osobiście rodzice dziecka w kancelarii parafialnej około dwóch tygodni wcześniej.

3. W kancelarii należy przedłożyć:
    • metrykę urodzenia USC,
    • metrykę ślubu kościelnego zawartego w innej parafii,
    • jeżeli dziecko jest zamieszkałe w innej parafii rodzice dostarczają stosowną zgodę przeniesienia chrztu z parafii zamieszkania dziecka,
    • dokładne dane personalne chrzestnych oraz zaświadczenie z ich parafii o tym, że mogą być rodzicami chrzestnymi (datę ich urodzenia i dokładny adres zamieszkania).

4. Chrzty odbywają się podczas mszy św. o godzinie 13:15 (w lipcu i sierpniu o 12:00).

5. W nadzwyczajnych przypadkach – w każdej chwili.

W razie niebezpieczeństwa śmierci chrztu może dokonać każdy, w następujący sposób:
wypowiada się imię dziecka np. “Franciszku” oraz formułę
“ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”,
polewając główkę dziecka wodą.

1. Kto może pełnić funkcje rodziców chrzestnych?
    • ukończony 16 rok życia,
    • przyjęty sakrament bierzmowania,
    • katolicy, którzy żyją zgodnie z wszystkimi przykazaniami Bożymi i nauką Pana Jezusa,
    • uczestniczą w niedziele i święta we Mszy św. i systematycznie przystępują do spowiedzi i Komunii św.

2. Nie mogą być chrzestnymi:
    • żyjący w małżeństwie bez ślubu kościelnego,
    • młodzież, która nie uczęszcza na katechezę,
    • kto nie przyjął sakramentu bierzmowania,
    • obojętni religijnie,
    • prowadzący gorszący tryb życia.

3. Przed chrztem rodzice i chrzestni powinni uczestniczyć w specjalnej nauce i przystąpić do sakramentu pokuty, a w dniu chrztu do Komunii św.

4. Przy chrzcie św. asystują zarówno rodzice, jak i chrzestni.

5. Do chrztu św. przychodzimy punktualnie, 15 minut przed wyznaczoną godziną.

6. Gdyby chrzest św. miał być z różnych przyczyn przełożony na inny termin, należy o tym poinformować parafię.

Tak wygląda chrzest dzieci w naszej parafii

Chrzest dorosłych

W przypadku osoby dorosłej, która chce przyjąć sakrament chrztu świętego konieczny jest dłuższy etap przygotowania. Po szczegóły należy zgłosić się do kancelarii.

Strona katechumenatu (przygotowania do chrztu) dla dorosłych na terenie archidiecezji łódzkiej: https://katechumenat-lodz.blogspot.com
fanpage: https://www.facebook.com/Katechumenat.Lodz

Odpust zupełny

Pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny, jeśli odnowimy przyrzeczenia chrzcielne podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc lub w rocznicę swojego chrztu.

Katechizm

Katechizm Kościoła Katolickiego o chrzcie.

Warto zajrzeć