Relacja na Facebooku: https://www.facebook.com/xprzemyslawgora/posts/pfbid0c1tJiF3QDCdyHndt81wfDgJMuoBLuaMEeDt1fJZHmZg9dbGsWkyknrC5p5buY8gwl
„Tylko u stopni ołtarza można silnie związać łańcuch jedności narodowej i duchowego braterstwa, który rozrywa prywata i egoizm”
św. Brat Albert Chmielowski
Msze Święte 11 Listopada o godz. 7.00, 9.00 w intencji Ojczyzny, 17.00 i 18.00.
W przyszłą niedzielę 16 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na koncert patriotyczny w wykonaniu najstarszego łódzkiego chóru mieszanego „Harmonia” pod dyrekcją Kamila Gruszczyńskiego.
Zebrane nagrania z kilku lat z naszej parafii – z mszy w intencji ojczyzny oraz patriotycznych śpiewanek organizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości: https://www.youtube.com/playlist?list=PLdAuyMh0g59pKh3XvyaOfH-Ka-fysedtT
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).
Warto pamiętać, że to 7 października 1918 miało miejsce ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną ( „Monitor Polski”, Dodatek nadzwyczajny, 7 października 1918, nr 168). 11 listopada 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

Życie św. Brata Alberta przypadło na trudny okres niewoli. Urodzony w r. 1845 przeżywa czasy, kiedy ojczyzna była podzielona przez trzech zaborców. Chmielowski, wychowany w rdzennie patriotycznej rodzinie szlacheckiej, dotkliwie odczuwał pęta niewoli rosyjskiej.
W czasie wybuchu powstania 1863 roku, jako 17-letni student Instytutu Rolniczo-Leśnego w Puławach, zaciąga się ochotniczo w szeregi walczących o wolność. Walczył pod dowództwem Frankowskiego, potem Langiewicza, a w końcu Chmieleńskiego. Odznaczał się męstwem, odwagą i zapałem. Podczas tragicznej bitwy pod Mełchowem w pobliżu Kielc, granat strzaskał mu nogę. Wykazał wówczas niezwykły heroizm, poddając się amputacji w bardzo prymitywnych warunkach, bez znieczulenia. Podczas operacji zagryzał w ustach cygaro. Jako pamiątka po powstaniu, pozostał mu do końca życia kikut lewej nogi. Początkowo nosił wygodną protezę, która mu nie przeszkadzała nawet w wyczynach sportowych. Gdy jednak potem przywdzieje zgrzebny habit tercjarski, protezę zamieni na prostą żelazną sztabę, sprawiającą mu wiele cierpienia.
Po nieudanym powstaniu, Adam Chmielowski wraz z grupą kolegów powstańców przeżywa kilkuletni pobyt na emigracji.
Zastanawiając się nad przyczyną upadku ojczyzny, dochodzi do wniosku, że u jego źródeł leży prywata, chciwość, egoizm, brak jedności narodowej. Pisze znamienne słowa:
„Tylko u stopni ołtarza można silnie związać łańcuch jedności narodowej i duchowego braterstwa, który rozrywa prywata i egoizm”.
To właśnie miłość do ojczyzny i troska o zdrowie moralne społeczeństwa przyczyni się do tego, że poświęci swój talent i całe życie służbie najbardziej wydziedziczonym i wykolejonym, by przez stwarzanie im ludzkich warunków i przez uczciwą pracę zarobkową ratować w nich godność ludzką i przywracać ich społeczeństwu.
Kochał ojczyznę do końca. Wierzył w jej powstanie. Krótko przed swoją śmiercią przepowiedział jej wolność, powtarzając dwukrotnie: „Polska będzie! Polska będzie!” Za ofiarną służbę ojczyźnie, Polska przyznała mu pośmiertnie „Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski”, a Kościół, poprzez kanonizację, postawił go w rzędzie Patronów Ojczyzny, jako przykład prawdziwie chrześcijańskiego patriotyzmu oraz jako Orędownika u Boga.
(Źródło)
Patriotyzm w nauczaniu św. Jana Pawła II
„Rozmowy z Janem Pawłem II. Patriotyzm” (Stacja7)
Zbiór artykułów o patriotyzmie (Stacja7)
„Pedagogika patriotyzmu” (ks. Piotr Studnicki)
„Czy chrześcijanin może być patriotą?” (brat Tarsycjusz)
„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek” (C.K.Norwid)
* * *
„Głosem narodu jest harmonia czysta, mieczem – jedność i zgoda, celem – prawda.” (C.K.Norwid)
* * *
„Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.
Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” (kard. Wyszyński)
* * *
„Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska – Polską była!
Aby w Polsce – po polsku się myślało!” (kard. Wyszyński)
* * *
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków
i owoce ich geniuszu” (Jan Paweł II)
* * *
„Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się, jako zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność, więc to wolnością nazywaj, co możesz płacąc, ciągle na nowo posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok. Którędy przebiega dział pokoleń między tymi co niedopłacili, a tymi co musieli nadpłacić? Po której jesteśmy stronie?” (Jan Paweł II)
* * *
„Gdy się modliłam za Polskę – usłyszałam te słowa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.” (Dzienniczek św. s. Faustyny, 1732)
„Kościół to jest sukcesja nieprzerwana świętych: ludzi, czynów i zasad, która łączy w jedną całość mnóstwo ludzi, którzy żyli na świecie od dawna i żyją, niektórzy są w niebie i w czyśćcu, inni na ziemi, a wszyscy są złączeni w jednym duchu, wspomagają się wzajemnie i ze sobą komunikują. To jest Kościół katolicki, święte ciało, choć w nim dużo członków chorych albo umarłych”
(św. Albert)
Wszystkich świętych – znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych Kościół uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – jak czasem się myśli – „Świętem Zmarłych”. W dniu Wszystkich Świętych Kościół raduje się z faktu, iż bardzo wielu naszych zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa u Boga w niebie.
Radujemy się z wielkiej rzeszy świętych, o których pamięć wśród ludzi nieraz zaginęła.
W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada, w dniu zadusznym – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych.
W tym dniu uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe.
Więcej o uroczystości Wszystkich Świętych: [1], [2].
Więcej o wspomnieniu wszystkich wiernych zmarłych
(2 listopada): [1], [2], [3], [4]
Odpusty w tych dniach (pod zwykłymi warunkami):
* Nawiedzenie kościoła lub kaplicy we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada)
i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę;
* W dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych
– codziennie odpust zupełny, który można ofiarować wyłącznie za zmarłych (za nawiedzenie cmentarza w inne dni – odpust cząstkowy również wyłącznie za zmarłych).
(więcej o odpustach w Kościele…)
Jak co roku zapraszamy młodzież do łódzkiej Archikatedry dnia 31 października, aby wspólnie poznawać historię tych, którzy wyprzedzili nas na drodze do świętości, wspólnie modlić się i uwielbiać!
Spotkanie w tym roku jest zatytułowane „Noc świętych = Noc innych”. Podstawowym znaczeniem słowa „święty” w Biblii jest – „inny”. Święty Bóg jest „inny” niż cały stworzony świat, a ci, którzy wybierają Boga i podążają za Nim, stają się na Jego wzór „inni”. Chcemy, żeby tegoroczna Noc świętych była motywacją do radykalnego wybierania Jezusa i stawania się na Jego wzór innym niż świat. Spotkanie potrwa ok. 2 h. Szczegóły na mediach społecznościowych Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży: Facebook Łódź Piotrowa – Mlodzi WDoMu (fb.com/mlodziwdomu), Instagram (instagram.com/mlodzi_wdomu), oraz stronie Archidiecezji Łódzkiej (www.archidiecezja.lodz.pl).

Halloween – dlaczego katolicy go nie obchodzą:
[1], [2], [3], [4], [5], [6]
Dziękujemy wszystkim którzy odpowiedzieli na zaproszenie do dania świadectwa o naszej miłości do Maryi.
Zapraszamy na coroczną procesję różańcową ulicami naszego osiedla – w sobotę 25 października o godz. 19:00.

Począwszy od 22 października, w środy i w niedziele, po Mszy Świętej wieczornej będą głoszone w naszej parafii katechezy neokatechumenalne, zwiastujące Dobra Nowinę o miłości Pana Boga i o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Siostra Audrey, dyrektor Szkoły w Lusace z Zambii dziękuje naszym parafianom za ofiary złożone na ręce siostry Krystyny – służebniczki misjonarki, która podczas urlopu, w marcu tego roku, odwiedziła naszą wspólnotę. Bóg zapłać za hojność serc naszych parafian.
W niedzielę 19 października o godz. 16.00 w naszej parafii odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Kana Welcome” prowadzone przez wspólnotę Chemin Neuf, podczas których małżonkowie uczą się, jak lepiej żyć razem i pokonywać kryzysy. Spotkania otwarte także dla par niesakramentalnych.
Strona organizatorów o kursie: https://kana.chemin-neuf.pl/parcours-cana/cana-couples/cana-welcome/