Skip to content

Parafia pw. św. Alberta w Łodzi Posts

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2022


Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada

Tego dnia msze święte o 7.00, 7.30, 9.00 (w intencji Ojczyzny), 17.00 i 18.00.
Po Mszy Świętej o godz. 9.00, sprawowanej w intencji naszej Ojczyzny, zapraszamy na wspólny śpiew pieśni patriotycznych pod przewodnictwem naszego organisty, Pana Dawida Brańskiego, przy akompaniamencie akordeonu.

 Nagrania z mszy w intencji ojczyzny w naszej parafii w Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).

Warto pamiętać, że to 7 października 1918 miało miejsce ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną ( „Monitor Polski”, Dodatek nadzwyczajny, 7 października 1918, nr 168). 11 listopada 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.


Miłość ojczyzny u świętego Brata Alberta

Życie św. Brata Alberta przypadło na trudny okres niewoli. Urodzony w r. 1845 przeżywa czasy, kiedy ojczyzna była podzielona przez trzech zaborców. Chmielowski, wychowany w rdzennie patriotycznej rodzinie szlacheckiej, dotkliwie odczuwał pęta niewoli rosyjskiej.

W czasie wybuchu powstania 1863 roku, jako 17-letni student Instytutu Rolniczo-Leśnego w Puławach, zaciąga się ochotniczo w szeregi walczących o wolność. Walczył pod dowództwem Frankowskiego, potem Langiewicza, a w końcu Chmieleńskiego. Odznaczał się męstwem, odwagą i zapałem. Podczas tragicznej bitwy pod Mełchowem w pobliżu Kielc, granat strzaskał mu nogę. Wykazał wówczas niezwykły heroizm, poddając się amputacji w bardzo prymitywnych warunkach, bez znieczulenia. Podczas operacji zagryzał w ustach cygaro. Jako pamiątka po powstaniu, pozostał mu do końca życia kikut lewej nogi. Początkowo nosił wygodną protezę, która mu nie przeszkadzała nawet w wyczynach sportowych. Gdy jednak potem przywdzieje zgrzebny habit tercjarski, protezę zamieni na prostą żelazną sztabę, sprawiającą mu wiele cierpienia.

Po nieudanym powstaniu, Adam Chmielowski wraz z grupą kolegów powstańców przeżywa kilkuletni pobyt na emigracji.

Zastanawiając się nad przyczyną upadku ojczyzny, dochodzi do  wniosku, że u jego źródeł leży prywata, chciwość, egoizm, brak jedności narodowej. Pisze znamienne słowa:

„Tylko u stopni ołtarza można silnie związać łańcuch jedności narodowej i duchowego braterstwa, który rozrywa prywata i egoizm”.

To właśnie miłość do ojczyzny i troska o zdrowie moralne społeczeństwa przyczyni się do tego, że poświęci swój talent i całe życie służbie najbardziej wydziedziczonym i wykolejonym, by przez stwarzanie im ludzkich warunków i przez uczciwą pracę zarobkową ratować w nich godność ludzką i przywracać ich społeczeństwu.

Kochał ojczyznę do końca. Wierzył w jej powstanie. Krótko przed swoją śmiercią przepowiedział jej wolność, powtarzając dwukrotnie: „Polska będzie! Polska będzie!”Za ofiarną służbę ojczyźnie, Polska przyznała mu pośmiertnie „Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski”, a Kościół, poprzez kanonizację, postawił go w rzędzie Patronów Ojczyzny, jako przykład prawdziwie chrześcijańskiego patriotyzmu oraz jako Orędownika u Boga.
(Źródło)


„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek” (C.K.Norwid)

„Głosem narodu jest harmonia czysta, mieczem – jedność i zgoda, celem – prawda.” (C.K.Norwid)

* * *

„Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.
Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.” (kard. Wyszyński)

* * *

„Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska – Polską była!
Aby w Polsce – po polsku się myślało!” (kard. Wyszyński)

* * *

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków
i owoce ich geniuszu” (Jan Paweł II)

* * *

„Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się, jako zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność, więc to wolnością nazywaj, co możesz płacąc, ciągle na nowo posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok. Którędy przebiega dział pokoleń między tymi co niedopłacili, a tymi co musieli nadpłacić? Po której jesteśmy stronie?” (Jan Paweł II)

* * *

„Gdy się modliłam za Polskę – usłyszałam te słowa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.” (Dzienniczek św. s. Faustyny, 1732)

 Patriotyzm w nauczaniu bł. Jana Pawła II

 „Rozmowy z Janem Pawłem II. Patriotyzm” (Stacja7)

 Zbiór artykułów o patriotyzmie (Stacja7)

 „Pedagogika patriotyzmu” (ks. Piotr Studnicki)

 „Czy chrześcijanin może być patriotą?” (brat Tarsycjusz)

Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada

„Kościół to jest sukcesja nieprzerwana świętych: ludzi, czynów i zasad, która łączy w jedną całość mnóstwo ludzi, którzy żyli na świecie od dawna i żyją, niektórzy są w niebie i w czyśćcu, inni na ziemi, a wszyscy są złączeni w jednym duchu, wspomagają się wzajemnie i ze sobą komunikują. To jest Kościół katolicki, święte ciało, choć w nim dużo członków chorych
albo umarłych” (św. Albert)

https://youtube.com/watch?v=Ha8f5amqPxA%3Frel%3D0%C2%A0

https://youtube.com/watch?v=YTm0vA78964%3Frel%3D0

Wszystkich świętych – znanych i anonimowych,
dawnych i współczesnych Kościół uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – jak czasem się myśli – „Świętem Zmarłych”. W dniu Wszystkich Świętych Kościół raduje się z faktu, iż bardzo wielu naszych zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa u Boga w niebie.
Radujemy się z wielkiej rzeszy świętych, o których pamięć wśród ludzi nieraz zaginęła.

W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada, w dniu zadusznym – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych.

1 listopada:

  • Msze święte w kościele o godz.: 7:30, 9:00, 10:30 i 18:30
  • Nabożeństwo z wypominkami o godz. 18:00.
  • Na cmentarzu św. Anny na Zarzewie msze święte o godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00.
  • Procesja z wypominkami o godz. 13:00.
  • Liturgia Mszy Świętych na innych cmentarzach w archidiecezji łódzkiej  Strona archidiecezjalna

W tym dniu uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe.

Więcej o uroczystości Wszystkich Świętych [1],  [2];
Więcej o świętości [1]


Wierzę w życie wieczne

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Zaduszki)
2 listopada

  • Msze święte o godz.: 7:00, 7:30, 9:00, 17:00, 18:00 (pomimo pierwszej środy miesiąca nie będzie mszy o 19:00 – będzie ona 9.11)
  • Wypominki podczas mszy o 18:00.

Więcej o wspomnieniu wszystkich wiernych zmarłych
(2 listopada):  [1],  [2],  [3],  [4]


Odpusty w tych dniach (pod zwykłymi warunkami):
* Nawiedzenie kościoła lub kaplicy we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada)
i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę;
* W dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych
– codziennie odpust zupełny, który można ofiarować wyłącznie za zmarłych (za nawiedzenie cmentarza w inne dni – odpust cząstkowy również wyłącznie za zmarłych).
 (więcej o odpustach w Kościele…)


https://youtube.com/watch?v=yd2z8bVLnbc%3Frel%3D0

Halloween – dlaczego katolicy go nie obchodzą:
 [1],  [2],  [3],  [4],  [5]
 [zagrożenia duchowe]

XXII Dzień Papieski 16.10.2022 r. „Blask prawdy”

XXII Dzień Papieski

W niedzielę 23 października będziemy gościć młodzież, stypendystów fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Młodzież ta jest żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Młodzi przygotują dla nas przed kościołem miasteczko papieskie, gdzie będzie kiermasz ciast, popcorn, dla dzieci wata cukrowa, bańki mydlane oraz malowanie twarzy. Przy tej okazji będziemy mogli złożyć ofiarę wspierając zdolną młodzież, aby realizowała podjęte przez siebie studia.

 Strona Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

W sobotę 22 października o godz. 19.00 – w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II – przejdziemy w procesji różańcowej po naszym osiedlu.

 Wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II – 22 października

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.

(Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002)

Dzień Papieski

Miasteczko rodzinne z okazji Dnia Papieskiego

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizuje w naszej parafii w dn. 23.10.2022 „Miasteczko rodzinne”.

Oto spis planowanych atrakcji:

💛 Kiermasz, na którym będziecie mogli nabyć:
💙 przepyszne ciasta na osłodę dnia 🥰🥧
💙 breloczki, zakładki do książek (zaprojektowane i wykonane przez stypendystów Fundacji) 👫
💙 wiele innych ciekawych gadżetów 🎊

💛 Stoiska z koszyczkami, w których znajdziecie:
💙 fundacyjne krówki 🍬
💙 lizaki 🍭
💙 ciasteczka z myślą św. Jana Pawła II 🥠🍪

💛 Coś dla najmłodszych:
💙 kolorowanki 🎨
💙 balony Fundacji 🎈
💙 malowanie twarzy 🤡

💛 Przekąski:
💙 wata cukrowa 🍭
💙 popcorn 🍿
💙 napoje 🧃

Wszystkie atrakcje będą dostępne po każdej z Mszy Świętych zaczynając od godziny 7️⃣:3️⃣0️⃣! ✨🔛 Koniec Miasteczka przewidujemy na czas zakończenia Mszy Świętej o godzinie 1️⃣3️⃣:1️⃣5️⃣. 😁🔚

Plakat Miasteczka Rodzinnego

„BEZ NUT” – warsztaty i potańcówka (17.09.2022)

Relacja

 Zdjęcia z wydarzenia
 
zdjęcie z potańcówki
zdjęcie z potańcówki

 Skrót filmowy

Zapowiedź

Zapraszamy na warsztaty instrumentalne i śpiewacze „BEZ NUT” poświęcone niesamowitej muzyce z regionu łęczyckiego, której przedstawicielem jest kapela im. Tadeusza Kubiaka w składzie:
Natalia Kamecka – skrzypce
Paweł Ladorucki – harmonia trzyrzędowa
Marek Bartczak – baraban ze stalką

Podczas 4-godzinnych warsztatów nauczymy się m.in.: oberka, kujona i może polki? Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.
W przypadku warsztatów z instrumentem wymagany jest własny instrument.
Wydarzenie uwzględnia osoby niemające wcześniej kontaktu z muzyką tradycyjną.
Na potańcówkę warto zabrać wygodne buty na płaskiej podeszwie!
Dla uczestników warsztatów będzie przeznaczony posiłek: ciepły posiłek, ciasto, napoje….
Warsztaty będą prowadzone w mniejszych grupach pod przewodnictwem Natalii Kameckiej, Pawła Ladoruckiego (instrumenty) oraz Joanny Gancarczyk (śpiew).
Wspólnie stworzymy piękne melodie łęczyckie.
Oprócz kapeli im. Tadeusza Kubiaka do tańca zagra kapela Bogdana z Rawy Mazowieckiej.

PLAN WYDARZENIA:
17 września 2022 r. SOBOTA
14:00 – 16:00 – I część warsztatów
16:00 – 17:00 – przerwa na posiłek
17:00 – 19:00 – druga część warsztatów
19:00 – POTAŃCÓWKA

ZAPISY:
 Obowiązują zgłoszenia przez formularz internetowy

 Strona wydarzenia na Facebooku

potańcówka

KAPELA IM. TADEUSZA KUBIAKA
Kapela autentyczna, powstała w 1994 r., działa w gminie Ozorków przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu. Jej założycielem oraz kierownikiem do końca 2017 r. był nieżyjący już mistrz skrzypiec Tadeusz Kubiak.
Najdłużej, bo od początku gra w niej harmonista, Paweł Ladorucki na harmonii trzyrzędowej. Od 2017 r. na skrzypcach gra w kapeli uczennica Tadeusza Kubiaka Natalia Kamecka, a po śmierci wieloletniego bębnisty Andrzeja Dobierzewskiego w 2020 r. miejsce zajął – grający jeszcze w pierwszym składzie – Marek Bartczak.
Kapela bierze udział w licznych przeglądach i festiwalach m.in.: Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, oraz wielu innych na terenie kraju.
W roku 2012, 2015 oraz 2021 została zdobywcą Baszty – głównej nagrody na festiwalu w Kazimierzu Dolnym oraz dwukrotnym zdobywcą I nagrody (2008, 2018). Kapela regularnie bierze udział w Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka” w Sieradzu, w Bedlnie na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Lodowych i wielu innych spotkaniach muzycznych. To tylko wybrane wydarzenia i nagrody.
W 2020 r. wydała płytę z najlepszymi utworami do tańca i nie tylko.
Kapela gra nadal głównie repertuar mistrza, lecz także muzykę łęczycką tj. kujony, mazurki, oberki, polki. Stąd dziś jako Kapela im. Tadeusza Kubiaka kontynuuje tradycje regionu, jednocześnie nadając swojej muzyce charakterystyczny rys.

JOANNA GANCARCZYK
Śpiewaczka, artystka plastyk, muzykantka, uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, nauczycielka śpiewu tradycyjnego.
Od kilkunastu lat zbiera i wykonuje muzykę tradycyjną głównie Polski centralnej, ale również Polesia ukraińsko – białoruskiego.
Mieszka w regionie Łęczyckim, gdzie bada i dokumentuje lokalne tradycje muzyczne (głównie śpiew tradycyjny) oraz organizuje warsztaty w relacji mistrz – uczeń i działania aktywizujące społeczność lokalną, m.in. w ramach programów IMiT Akademia Kolberga, Łęczycka Szkoła Tradycji, Szkoła Mistrzów Tradycji. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2017 i 2021 r.).
Na co dzień występuje w zespołach: Z lasu (śpiew), Kożuch (śpiew, basy), Kust (śpiew).

Więcej informacji o kapeli:
 https://www.facebook.com/profile.php?id=100063477101482

Nowy rok szkolny

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy
owocnego nowego roku szkolnego!

„Pamiętajcie, że także wśród dorosłych wielkim jest ten człowiek,
który zawsze chce się czegoś nauczyć,
podczas gdy taki, który twierdzi, że wie już wszystko – w istocie jest tylko pełen samego siebie, a co za tym idzie – jest pozbawiony tych wspaniałych cech, które naprawdę wzbogacają życie.
Uczcie się, pragnąc poznawać rzeczy wciąż nowe, a czyńcie to z wielką pokorą, ponieważ tylko ona uczyni was otwartymi i gotowymi do wciąż nowych zdobyczy.
Osiąga metę tylko ten, kto zdaje sobie sprawę, że jeszcze mu daleko do upragnionych celów i dlatego też nie szczędzi sił, aby do nich dotrzeć.”
(Rzym, 01.03.1980, św. Jan Paweł II)

„Piękno na to jest, by zachwycało – do pracy
Praca, by się zmartwychwstało.” (C. K. Norwid)

Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, wychowawców i katechetów
na mszę świętą 1 września na godzinę 8:00.
Będziemy modlić się o Boże błogosławieństwo na czas trudnej i odpowiedzialnej pracy
kształtowania serc i umysłów młodego pokolenia.

W niedzielę 4 września podczas mszy świętej o godz. 10:30 poświęcone zostaną tornistry i przybory szkolne – serdecznie zapraszamy wszystkich pierwszoklasistów wraz z rodzicami.

Zdjęcia i filmy z wydarzeń czerwcowych

 Boże Ciało – zdjęcia (16.06.2022)

 Boże Ciało – migawka filmowa (16.06.2022)

– – –

 Koncert Piotra Dudzika z Zespołem – zdjęcia (16.06.2022)

– – –

 Odpust – kazanie o św. Albercie – ks. prałat Ireneusz Kulesza (17.06.2022)

 Odpust – zdjęcia (17.06.2022)

 Odpust parafialny – skrót filmowy (17.06.2022)

– – –

 Pokaz szkoły Beta Judo – film (17.06.2022)

 Pokaz szkoły Beta Judo – zdjęcia (17.06.2022)

– – –

 Koncert Piotra Kowalczyka „TAU” – zdjęcia (18.06.2022)

– – –

 Prymicje ks. Hieronima – zdjęcia (19.06.2022)

 Prymicje ks. Hieronima – nagranie kazania (19.06.2022)

 Prymicje ks. Hieronima – nagranie całej uroczystości (19.06.2022)

– – –

 Festyn parafialny – skrót filmowy (19.06.2022)

 Festyn parafialny – zdjęcia (19.06.2022)


Odpust parafialny 2022

Harmonogram:

  • 8-16 czerwca nowenna do św. Brata Alberta
  • 16 czerwca (czwartek)
    • Boże Ciało (procesja po mszy odprawianej o 10:30)
    • 19:30 koncert uwielbieniowy Pawła Dudzika z Krakowa wraz z zespołem; podczas koncertu będziemy modlić się pieśniami eucharystycznymi i maryjnymi
  • 17 czerwca (piątek)
    • wspomnienie liturgiczne św. Brata Alberta
    • 18:00 mszy świętej będzie przewodniczył ks. prałat Ireneusz Kulesza, proboszcz z archikatedry. Zapraszamy asystę, chór, ministrantów, dzieci pierwszokomunijne oraz naszych parafian i gości do udziału we Mszy Świętej i procesji. Po procesji zapraszamy wszystkich na wspólny poczęstunek, który będzie przygotowany w kaplicy św. Jana Pawła II
  • 18 czerwca (sobota)
    • 10-12:00 – bieg na orientacje, piłka nożna, ping-pong
    • 19-20:00 – koncert rapera Tau – Piotra Kowalczyka
  • 19 czerwca (niedziela)
    • 12:00 msza święta prymicyjna ks. Hieronima Wróblewskiego (absolwenta archidiecezjalnego seminarium misyjnego Redemptoris Mater, które ma siedzibę w naszej parafii)
    • 14-17:30 festyn parafialny.
      • 14:00-17:00 atrakcje sportowe, grill, dmuchańce dla dzieci, straż pożarna (pokazy), stoiska naszych wspólnot, konkurs słodkich wypieków z nagrodami (wszelkie słodkości, przygotowane oczywiście przez siebie, możemy przynosić w niedzielę 19 czerwca do godz. 13.00 i składać w kaplicy św. Jana Pawła II), loteria fantowa (główna nagroda – rower górski), zabawa taneczna
      • 14:30-15:00 Grajace brzdące, Maria Kolmaga – skrzypce
      • 15:00-16:00 Ludowa Kapela Tadeusza Kubiaka
      • 16:00-16:30 Schola młodzieżowa
      • 16:30-17:00 Dariusz Stachura
      • 17:00-17:30 Schola dziecięca

Nowenna do św. Alberta Chmielowskiego

 Nowenna do świętego Alberta Chmielowskiego (8-16 czerwca)
 Nasz Patron – święty Brat Albert

„[Św. Albert] jest to święty o duchowości urzekającej zarówno swym bogactwem, jak i swą prostotą. Pan Bóg prowadził go drogą niezwykłą: uczestnik powstania styczniowego, utalentowany student, artysta-malarz, który staje się naszym polskim „Biedaczyną” (jak św. Franciszek z Asyżu) szarym bratem, pokornym jałmużnikiem i heroicznym apostołem miłosierdzia.”
(Jan Paweł II, Rzym 6 stycznia 1995)


https://youtube.com/watch?v=videoseries%3Flist%3DPLdAuyMh0g59poaXwD24frUvt4v4hcUkyD

Odpust parafialny 2022

Relacje z ubiegłych lat

 Relacja z odpustu 2012
 Relacja z odpustu 2013
 Relacja z odpustu 2014
 Relacja z festynu 2014
 Relacja z odpustu i festynu 2015
 Relacja z odpustu i festynu 2016
 Relacja z odpustu i festynu 2017
 Relacja z odpustu i festynu 2018
 Relacja z odpustu i festynu 2019
 Relacja z odpustu 2020
 Relacja z odpustu 2021
 Relacja z odpustu 2022

Czym jest odpust?

Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie. Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.

Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy)
  • Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
  • Przyjęcie Komunii świętej Odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na stronie  Apostolstwa Modlitwy)
  • Wykonanie czynności związanej z odpustem

Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.

Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny.

Parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego